Datové centrum Nagoja pro Seznam.cz pohledem našich expertů

Datové centrum Nagoja postavené pro českou internetovou jedničku Seznam.cz je zařízení, ve kterém naleznete řadu pokročilých technologií a postupů. Jak uvádí CTO Seznamu.cz Vlastimil Pečínka, výstavba a provoz tohoto datacentra představuje další krok na cestě stát se zcela nezávislým subjektem na externích dodavatelích.

Na základní kámen bylo poklepáno 22. února 2022 a v současné době je komplex zcela funkční. I přes rostoucí ceny materiálu se nám podařilo dodržet plánovaný rozpočet a datové centrum jsme dokončili ve stanoveném termínu.

Na jeho návrhu a výstavbě pracovali naši přední experti. V tomto článku vám přinášíme jejich odborný pohled na vybrané technologické celky. Nagoja se chlubí například sofistikovaným systémem chlazení využívajícím dešťové vody, zcela novou řídící platformou Altrix, nebo LiFePO4 bateriemi pro záložní zdroje UPS. Nejen tyto, ale také některé další technologie jsme pro vás přehledně shrnuli v následujících řádcích.

Baterie pro záložní zdroje UPS – Karel Šebelík

,,Baterie pro náhradní zdroje UPS slouží k dodávání energie v případě, že dojde k výpadku elektrického proudu, a to do té doby, než nastartují motorgenerátory. Příkon jednoho datového sálu je 1,2 MW, proto je nutné mít na krátkodobou zálohu, trvající přibližně 10 minut, připravenou poměrně velkou zásobu energie.

Modulární systém baterií se skládá z 12 modulů, kdy každý z nich obsahuje 16 článků. Energie jednoho modulu činí přibližně 5 kWh, což zhruba odpovídá spotřebě domácnosti na 24 hodin.

Projekt původně počítal s tím, že budou použity běžné olověné akumulátory, jako je tomu ve většině datových center. Společně se Seznam.cz jsme se ale rozhodli jít cestou pokročilejších baterií na principu lithia a fosfátu železa, které mají proti olověným řadu výhod – zejména menší objem a hmotnost, ale především delší životnost.“

 

Úspora nákladů díky technologii chlazení – Petr Ding

,,Od začátku bylo jasné, že projekt bude představovat velkou výzvu pro obě strany. Vzhledem k použití nových technologií a přístupů bylo potřeba, aby datové centrum plnilo předpoklady ze strany úspory nákladů, ale také ekologie jako takové. Do těchto hodnot promlouvá z velké části právě technologie chlazení. Tento systém chlazení je v České republice unikátní. Přestože vychází z principů, které jsou dlouhodobě známé, pro tento typ technologií se u nás běžně neaplikují.“

 

Řízení a monitoring zajištěný systémem Altrix – Petr Ding

,,Jednou z hlavních výzev při navrhování datového centra Nagoja byla úspora energie a provozních nákladů obecně. Z toho důvodu jsme museli zcela nově přistoupit k řízení prostředí a technologií. V datovém centru Nagoja jsme proto poprvé implementovali novou generaci řídícího a monitorovacího systému Altrix.

Altrix je ucelený, modulární a vysoce efektivní provozní systém pro provozovatele technologické infrastruktury. Jedná se o soubor hardwarových a softwarových řešení sloužících primárně k monitoringu, provozu, optimalizaci a administraci datového centra. S tímto systémem chceme vytvořit nový standard, který bude v datových centrech používán tak, aby byly udrženy provozní náklady na optimální úrovni.“

 

Jak fungují záložní motorgenerátory pro datové centrum 

Motorgenerátory značky Visa slouží k napájení technologie datového centra v případě, že dojde k výpadku energie. V datovém centru Nagoja jsou umístěny čtyři tyto záložní motorgenerátory, přičemž každý z nich má výkon 1520 kW. Každá dvojice má na starost napájení jednoho ze dvou datových sálů.

Během výpadku napájení nejdříve zafungují záložní baterie UPS uvnitř datového centra a během krátké doby se automaticky nastartuje agregát. Ten se připojí na napájení a po dobu výpadku zásobuje datové centrum elektrickou energií.

Dieselagregát má svoje vlastní chlazení rozdělené na dvě části. Jeden chladič nasává skrze žaluzie vzduch, který je ventilátorem ve stropě vyfukován nahoru na střechu, druhý chladič nasává vzduch na zádi kontejneru, protahuje jej kolem motoru a vede zpět žaluziemi ven.

 

Jak probíhala výstavba datového centra Nagoja – Pavel Kvasnička

,,Výstavba datového centra Nagoja probíhala 12 měsíců a 10 dní. S našimi hlavními partnery, kterými byly společnosti Metrostav, Brema a OK Puls jsme vytvořili skvělý tým, který dokázal stavbu dokončit bez větších komplikací. Velký podíl na tom také nese konstruktivní a vstřícný zákazník. Díky této fungující souhře jsme byli schopni dodržet nejen stanovenou lhůtu 12 měsíců, ale také plánovaný rozpočet.

Dokončením stavby datového centra však naše partnerství na tomto projektu neskončilo. Pro Seznam.cz bychom měli postavit také fotovoltaickou elektrárnu na přilehlém pozemku. Ještě předtím však budeme 12 měsíců pracovat na modernizaci a rozšíření datového centra Kokura v Horních Počernicích, které jsme postavili v roce 2013.“

Sdílet článek