Otevřeli jsme datacentrum Nagoja pro Seznam.cz

Naše dlouhodobá spolupráce s českou internetovou jedničkou Seznam.cz má další úspěšné pokračování. Posledních dvanáct měsíců jsme intenzivně pracovali na výstavbě nového datacentra Nagoja, které je pro společnost dalším významným krokem na cestě za kompletní nezávislostí na externích službách. Na projektu jsme spolupracovali jako generální dodavatel s hlavním projektantem, společností Systeming.cz. Výše investice se vyšplhala na 300 milionů korun.

 

Datové centrum Nagoja bylo pojmenované po japonském městě, které se rozkládá na 325.000 čtverečních kilometrech. Nagoja, která stojí u nás, se rozkládá na 1.200 čtverečních metrech v Benátkách nad Jizerou a stejně jako japonské město je ve spoustě ohledech výjimečné.

 

Datová centra a obecně fyzická infrastruktura je pro nás nezbytná a již delší čas je zahrnuta do našeho core businessu. Od určité velikosti jsou naše vlastní datacentra levnější než kolokace, a to i díky tomu, že se v jejich designu nemusíme ohlížet na případné další zákazníky. Stavíme a provozujeme zařízení optimalizované pro naše potřeby. Dnes máme pod palcem od vývoje samotné aplikace, přes vývoj a rozvoj cloudového prostředí běžícího převážně na našem hardwaru a v našich datových centrech. V každé vrstvě tohoto „stacku“ můžeme být velice flexibilní a to je vskutku velká konkurenční výhoda,’’ dodává CTO Seznam.cz Vlastimil Pečínka.

 

 

Tři megawatty a energetická úspora

Ve srovnání s datacentrem Kokura, které jsme pro Seznam.cz postavili v roce 2013, bude mít zcela nová Nagoja k dispozici až tři MW pro IT vybavení a poskytne dvojici sálů pro 200 serverových racků. Každý s příkonem až 15 kW. Inovativní je také systém přímého chlazení serverů. Technologie nazvaná freecooling využívá v letních měsících podzemní nádrž dešťové vody a v maximální míře chladí pomocí přímého venkovního vzduchu. Díky tomu je možné zcela vynechat nákladné strojové chlazení. Ekologické přemýšlení se tedy pozitivně promítá na indikátoru energetické efektivity, který cílí na hodnotu PUE 1,1. V porovnání s datacentrem Kokura jsme navíc snížili energetickou náročnost na polovinu.

 

,,Od začátku projektu jsme věděli, že máme před sebou velkou výzvu vzhledem k tomu, že jsou zde použity nové technologie a postupy. Kromě častokrát zmiňovaného chlazení jsme například zcela nově přistoupily k řízení prostředí, energetické úspoře a obecně ke snižování provozních nákladů. Pro datacentrum Nagoje jsme také vyvinuli novou generaci systému Altrix, který umožňuje řídit, monitorovat a předávat operátorská data a tím snížit míru fyzického dohledu ze strany člověka na nutné minimum.‘‘ dodává svůj odborný pohled ředitel divize technického rozvoje Petr Ding.

 

 

I přes rostoucí ceny materiálů se nám podařilo dodržet rozpočet a datacentrum jsme dokončili ve stanoveném termínu. Nagoja zcela nahradí současné kapacity využívané v externím datacentru Nagano od společnosti O2. Stěhování je naplánováno od března do května letošního roku bez omezení provozu. S českou internetovou jedničkou zároveň pokračujeme na modernizaci a budování nových kapacit v datacentrum Kokura. Předpokládané spuštění je plánováno na jaro 2024.

 

 

Sdílet článek