Technologie

Moderní datové centrum Seznam.cz

Komplexní výstavba datového centra na klíč pro českou internetovou jedničku.
icon
99,982 %
dostupnost datového centra
icon
1 MW IT
kapacita datového centra
icon
5 kW
výkonová hustota/rack
icon
600 m²
plocha pro IT technologie

Potřeba klienta

Společnost Seznam není již řadu let jen nejoblíbenějším tuzemským portálem a vyhledávačem. Portfolio služeb, které provozuje, se rozrůstá a dnes jich je více než třicet. Většinu z nich spravuje společnost in-house. S ohledem na akceleraci rozvoje nabízených služeb a rapidní nárůst dat nás Seznam v roce 2013 oslovil s myšlenkou výstavby vlastního datového centra, které by doplnilo dosavadní praxi nakupování housingových služeb.

„Projekt datového centra Kokura je založen na myšlence provozní efektivity, jak v oblasti odběru elektrické energie, tak z pohledu nároků na množství obsluhujícího personálu.’’

Marek Leš / manažer datových center Seznam.cz

Specifika projektu

Na projektu výstavby datového centra jsme s investorem spolupracovali od samého začátku. Od úvodní studie přes projektovou dokumentaci až po realizaci včetně zkušebního provozu a následné provozní podpory.

Škálovatelná infrastruktura datového centra byla navržena z vlastních inovativních produktů v kombinaci s produkty od renomovaných světových výrobců.

Na tomto projektu byla v ČR poprvé využita technologie nepřímého vzduchového free-coolingu s adiabatickým předchlazením vyvinutá naší společností speciálně pro tento projekt. Tím se nám podařilo naplnit požadavky investora na inovativní řešení a zároveň jsme mu umožnili dosáhnout maximální provozní efektivitu.

Klíčové parametry

  • Topologie objektu datového centra byla navržena na míru technologické infrastruktuře: optimální půdorysy a dispozice, optimální komunikační a logistické trasy, oddělené koridory s vysokou bezpečností, vysoká užitná flexibilita a variabilita prostor
  • Díky koncepci unikátního chlazení a optimalizovaného napájení klesly roční náklady na energie v průměru o 40 % oproti obdobným datovým centrům v ČR.
  • Cílová hodnota PUE (energetické efektivity) je v průměru 1,2.
  • Řešení umožnilo vynechání zdvojených podlah a s ním související složitou distribuci chladu na sálech.

 

Chlazení

Vyvinuli jsme speciální systém nepřímého vzduchového free-coolingu s adiabatickým předchlazením. Unikátní chlazení pomocí venkovního vzduchu, díky kterému je 95 % času odstaven standardní kompresorový systém. Ten je nedílnou součástí a podporuje 100 % kapacity výkonu datového centra.

Výhody Mobile DC

Systém Modular Multifeet Architecture využívá transformátory s nízkou ztrátovostí. V kombinaci se systémem chlazení dosahuje výsledný parametr celkového ročního PUE (Power Usage Effectivity) provozní hodnotu menší než 1,2.

Monitoring

Systém monitoringu AIMON, který umožňuje redundantní vzdálený dohled z našeho dohledového centra současně s dohledovou službou ze strany zákazníka.

Řešení pro budoucnost

Doplnění housingových služeb od komerčních poskytovatelů o vlastní datové centrum přineslo investorovi zásadní konkurenční výhodu ve smyslu dostatečných kapacit pro spolehlivé fungování stávajících služeb a nabídlo prostor pro rozvoj společnosti a jejích služeb do budoucna. Zároveň se podařilo zajistit optimální dostupnost aplikací za současného dosažení cenově optimálního řešení celkových kapacit datového centra.

Ke stažení

Je čas na profesionální řešení

Zjistěte, co pro vás můžeme udělat a formujte s námi svou IT budoucnost. Již 30 let jsme předním dodavatelem datových technologií. 

Přihlašte se k odběru novinek