Rekordního růstu na trhu datových center se snaží využít Divize Altron Modular

Modulární datová centra zažívají v posledních letech raketový růst a meziročně se předpokládá, že zdvojnásobí svůj objem na trhu. Podle výzkumné společnosti OMDIA dosáhnou produkty typu portable modular datacenter (PMDC) v roce 2023 objemu 4,3 miliardy USD. Na tento vývoj se připravuje také naše Divize Altron Modular (AM) pod vedením Milivoje Uzelace mladšího, která v následujících měsících představí inovované produkty v rámci modulárních datových center.

 

Trh s datovými centry provází dlouhodobě rekordní růst. Jaké jsou predikce a trendy v segmentu mobilních datových center?

Digitální ekonomika znamená přechod z papírové na digitální podobu informací ve většině průmyslových odvětví. Dnes se týká hlavně soukromých společnosti, škol, obcí a měst. Digitalizují i zdravotnická zařízení a tento trend znamená i větší nároky poskytovatelů kolokací.

Velký pohyb zaznamenávají také Edge sítě, jejichž nárůst se v USA pohybuje kolem 40 % meziročně. Tady hraje roli blízkost, nízká latence, nižší vytížení datové sítě. Sem patří i Průmysl 4.0. Tento trend pomalu přichází do Evropy a největší boom očekáváme kolem 2025.

 

Jak se na tento boom Edge sítí a Průmyslu 4.0. v Evropě připravujete?

Představte si chytré město s pokročilým řízením dopravy na základě analýzy z dopravních kamer nebo letiště, které v reálném čase potřebuje vyhodnocovat stovky snímků z kamer a porovnávat je s mezinárodními databázemi. Takové aplikace kladou obrovské nároky na množství výpočetních operací a objem poslaných dat. Proto je potřeba, aby bylo datové centrum co nejblíže ke zdroji, aby byla data bezpečně vyhodnocena s nejkratší možnou dobou odezvy.

Proto jsme navrhli EDGE DC, které je právě pro tyto a podobné scénáře připravené. Využívá je například Evobus, výrobce autobusů Daimler, pro kterého jsme EDGE DC instalovali, aby zajistil digitální řízení výroby a IT vybavení pro nově postavenou výrobní halu – ještě před dokončením samotné haly.

Dalším důvodem je metaverse, tedy síť 3D virtuálních světů zaměřených na sociální spojení, kde virtuální realita vyžaduje vysokokapacitní přenosy, které není technicky možné provozovat přes DC huby. Proto poskytovatele hyper connectivity řešení, jako EXA Infra, mají velký zájem o extrémně rychlou výstavbu EDGE datových center, které umožňují lokální procesing dat.

 

 

Zdá se, že máte dlouhodobé plány a cíle z pohledu vaší divize jasně stanovené.

Je to tak, postupně pracujeme na jednotlivých krocích. V roce 2022 dokončíme vytvoření obchodního, marketingového a produktového týmu. Dále budujeme základy partnerské sítě a pipeliny pro podpoření dvojnásobného nárůstu výnosů v roce 2023.

Dalším cílem je přivést investory, akcelerovat rozvoj v podobě investic do obchodních zastoupení, vývoje softwarových produktů pro servis, marketingu a produkčních kapacit v jiných zemích v první řadě v Saudské Arábii a USA.

 

Pojďme se podívat na samotné produkty. Altron v současné době vyvíjí nový model prefabrikovaných datových center. Můžete nám k němu říct něco víc?

Aktuálně vyvíjíme nový model prefabrikovaných datových center Edge DC třetí generace. Cílem je vyvinout zcela nové inovativní Edge datové centrum. Samotný koncept Edge datového centra je plánován tak, aby zohlednil současné zákaznické potřeby napříč zákaznickým segmentem a zároveň dosahoval vysoké úrovně technologické inovace i datového zabezpečení.

Mezi hlavní důvody vývoje nového Edge DC patří nová architektura, se kterou bude možné dosáhnout ještě efektivnějšího začlenění produktu v areálu či kampusu. Dalším důvodem je zvýšení rychlosti uvedení do provozu pro získání výpočetní kapacity v řádu týdnů a samozřejmě snížení pořizovacích nákladů.

 

 

Mobilní datové centrum představuje rychle implementovatelnou alternativu ke klasické serverovně. Pro jaké klienty nové řešení vyvíjíte?

Nabízíme v základu prefabrikované řešení, které dokážeme přizpůsobit na míru potřebám klientů v oblasti IT infrastruktury. Zaměřujeme se především na malé a střední řešení datových center od 20 kW do 1 MW ICT zátěže, u kterých dokážeme dodat efektivní řešení v poměru cena/výkon.

Využití našich produktů prostupuje celým trhem. Představují skvěle fungující řešení v lokalitách bez možnosti zbudovat vyhrazený objekt nebo tam, kde jsou zdlouhavé procesy získání povolení k výstavbě. Tyto vlastnosti oceňují jak státní instituce, bezpečnostní složky, ale také soukromé společnosti, které je využívají například v průmyslových areálech nebo logistických parcích. Zapomínat nesmíme také na zdravotnická zařízení s rostoucími požadavky na digitalizaci, u kterých jsou naše datová centra stále oblíbenější.

Používáme technologie, která nejlépe odpovídá aplikaci, zeměpisné poloze a místnímu pokrytí technologickou podporou. Nyní jsme výrobce ale zároveň si nadále chceme uchovat přístup poskytovatele služeb – dynamický, přesný a se zaměřením na individuální potřeby každého klienta.

 

Sdílet článek