Směr Divize Altron Modular představuje Milivoj Uzelac mladší. Cílit bude na zahraniční trhy

Zahraniční trhy představují pro Altron dlouhodobou výzvu na rozšíření nabídky služeb. Milivoj Uzelac mladší s nimi má dlouhodobé zkušenosti, posledních dvanáct let řídil pobočku Altronu v Dubaji, se kterou se mu povedlo realizovat významné projekty datových center napříč celým regionem. Myšlenka standardizovaného a rychle dodaného řešení se pro zahraniční trhy ukázala jako správná cesta. Na této myšlence vznikla Divize Altron Modular, která bude vyvíjet modulární prefabrikovaná datová centra.

 

Modulární datová centra představují pro Altron velký potenciál. Je to jeden z důvodu, proč vaše divize vznikla?

AM divize vznikla z důvodu rostoucí světové poptávky po rychlých řešení modulárních prefabrikovaných datových center na klíč. Naše firma tuto poptávku adresuje již 17. rokem a ve světě máme více jak 20 referenčních projektů v CEE a MEA regionech. Do roku 2022 jsme tak činili na projektové bázi, ale od 1.4.2022 jsme se rozhodli začít adresovat na bázi produktu.

Altron má know how v oblasti projektování, výstavby a provozu DC. Tento produkt je však složitý na expanzi. Proto jsme zvolili know how koncentrovat do výroby vlastního produktu v Divizi AM jako toho správného produktu pro zahraniční trhy.

 

Divize se bude soustředit převážně na zahraniční trh. Co vás k tomu vedlo?

Trh s datovými centry v České republice je limitován velikostí a legislativními omezeními, které odrazují velké světové hráče na poli DC od vstupu. Ve spojení s rostoucím konkurenčním prostředím v oblasti integrace, zahraniční trhy vždy představovali výzvu pro naplnění ambicí růstu. Nyní máme produkt, se kterým můžeme výrazně promluvit do soutěže o dodávky DC na světových trzích.

 

Znamená to tedy, že klienti z českého prostředí zůstanou nadále pod mateřskou společností Altron, jak tomu bylo doposud?

Altron v České republice už třicet let pomáhá společnostem a organizacím realizovat velké projekty datových center a díky svým znalostem českého trhu a prostředí samozřejmě zůstane hlavním dodavatelem pro české společnosti.

 

 

Jaké produkty a technologie jsou pro vaši divizi klíčové?

Naším produktem je integrační schopnost. Vhodně volíme technologie, umíme je integrovat do funkčních celků v podobě modulárních datových center. Nedílnou součástí MDC je komplexní balíček služeb s optimalizací nákladů a provozních parametrů. Další důležitou komponentou je monitoring software a služba vzdáleného dohledu, což je důležité zejména pro zahraniční trhy.

Naší prioritou je EDGE DC (původně Mobile DC), sofistikované řešení kontejnerového datového centra s vynikajícím fyzickým zabezpečením, vysokým výkonem a provozní efektivitou. Připravujeme také produkt většího Core DC (dříve Prefab DC), což je inovativní způsob budování datových center pomocí prefabrikovaných modulů sestavených do spolehlivého systému. Nejmenším bratříčkem v produktové rodině je Stack (původně Micro DC) jako alternativa ke klasické serverovně s jedním rackem.

Kromě produktů nabízíme i služby jako poradenství, projekční kapacity, řízení projektu, stavebně realizační činnosti, uvádění do provozu, záruční a pozáruční servis.

 

 

Modulární datová centra se vyznačují vysokou mobilitou a rychlostí dodání. Ve kterých segmentech najdou vaše produkty nejvíce uplatnění?

Naše primární zaměření je na silové složky, kde naše řešení nabízí robustnost, security by design, a to vše v lehce nepřesunutelných modulech.

Dalším zajímavým segmentem jsou cloud a colocation service providers, kteří dokáží díky modulárním datovým centrům okamžitě naplnit potřeby zákazníka, oslovuje je rychlé ROI a škálovatelnost.

Průmysl volí modulární datová centra k úspoře plochy, kterou pak může využívat pro primární účel užití objektu, díky tomu, že je IT segregované.

 

Zkušenosti máte také s organizacemi na úrovni státní správy v rámci celého světa. Co je na tomto trhu klíčem k úspěchu?

Pro segment státní správy je důležité, že kontejnerová datová centra potřebují jednodušší schvalovací procesy a méně náročný legislativní status (Modulární datové centrum často není považováno za stavební objekt). Další velkou výhodou je jednodušší proces realizace a méně součinnosti s dalšími odbory.

 

 

Sdílet článek