Třetí generace modulárního datacentra EdgeDC očima našich expertů

Podle odhadů výzkumné společnosti Markets and Markets by měly trhy s prefabrikovanými modulárními datacentry v roce 2030 zaznamenat meziroční nárůst o 19 % s tím, že výrazný potenciál leží v rozvojových trzích v zahraničí.

Pro místa, ve kterých se komunikační struktury teprve budují, je klíčová rychlost a prefabrikované produkty tak představují ideální řešení z pohledu návratnosti investice.

Na konci minulého roku jsme proto zákazníkům a partnerům ukázali nové modulární datacentrum EdgeDC třetí generace, které navazuje na naše předchozí úspěšná řešení na poli modularity. Přečíst si o něm můžete v tomto článku (link na předchozí článek).

Dnes si ho představíme z pohledu našich expertů, kteří se podíleli na jeho vývoji, a to jak z technické, tak z bussinesové stránky. O svůj názor se s námi podělil zakladatel Altronu Milivoj Uzelac, viceprezident Miloš Macúch a produktový inženýr Ondřej Horák, který měl jeho vývoj na starost v rámci divize Altron Modular.

 

Milivoj Uzelac – zakladatel a předseda správní rady

Altron Modular jsme založili před dvěma lety, a to z toho důvodu, že jsme chtěli naplnit novou výzvu, která před námi stála. Výzvu ve smyslu výroby vlastního produktu, který míří nejen na český, ale také na zahraniční trh. Rostoucí poptávka ve světě a zákazníci, kteří preferují rychlou dostupnost datacenter, nás přivedli k myšlence modulárních systémů.  Strategie Altronu je postavena na dvou pilířích – jako technologická firma máme rádi výzvy a dodáváme zákaznická řešení s vysokou přidanou hodnotou na bázi technologií, které poté doplňujeme o vlastní vybrané produkty. Nová generace EdgeDC tak naprosto přesně zapadá do našich plánů v následujících letech.

 

Miloš Macúch – viceprezident Sales & Business development

Motivace našich klientů je postavena na několika pilířích. Ten nejdůležitější pilíř, který vnímám já jako obchodník, spočívá v termínu dodání. Klasické datové centrum dodáváme v horizontu 12 – 16 měsíců, datové centrum modulárního typu dodáváme v horizontu 4 – 6 měsíců. Jeho kouzlo spočívá v tom, že nepotřebujeme stavební řízení. Celý proces kompletně přeskakujeme a ušetříme tím podstatnou část času a administrativy. Druhý pilíř je standardizace. Klient dostává řešení, které je vyrobené profesionálně ve výrobním závodě, otestované a případně také certifikované. Pokud zůstaneme u certifikací – toto řešení získalo prestižní certifikát na Uptime Institut na Tier 3. To je vizitka toho, že Altron je schopen promítnout zkušenosti z velkých datových center do takto komplexního a zároveň malého řešení. Třetím pilířem je možnost dodané řešení přizpůsobit na míru a dotáhnout v tomto modulu prvky a systémy, které z nějakých důvodů v klasickém datovém centru nejdou.

 

Ondřej Horák, produktový manažer Altron Modular

Zbrusu nové datacentrum EdgeDC třetí generace přináší několik zásadních novinek. V první řadě jsme kompletně přepracovali celou ocelovou konstrukci a vnější design. Konstrukce je díky tomu lehčí a tím pádem rychlejší na výrobu. Díky výrazným exteriérovým změnám je navíc produkt atraktivnější, modernější a nabízí také řadu nových možností přizpůsobení. Na vnějším designu jsme spolupracovali s architektonickým studiem collcoll a myslím, že odvedli skvělou práci. Když se podíváme na jednotlivé benefity, mezi ty největší patří bezesporu mobilita. Zařízení typu plug-in-play je na místo provozu dodáváno připravené, otestované a lze ho během jednoho dne uvést do provozu, což přináší možnost okamžitého nasazení i ve vzdálených lokalitách a zajištění požadované kapacity IT. Datová centra tohoto typu se díky tomu efektivně prosazují například v ozbrojených složkách, mezi telekomunikačními operátory, ale také v rámci menších společností, které nemají potřebu investovat do kamenné výstavby. Oproti serverovně řeší spoustu problémů naráz – je předkonfigurované, prefabrikované, předtestované a teoreticky také předcertifikované.

 

Více informací o novém modulárním datacentru EdgeDC najdete v našem předchozím článku.

Sdílet článek