Začali jsme stavět nové datové centrum pro Seznam.cz, hotové bude do konce roku

Internetový portál a největší český vyhledávač Seznam.cz zahájil symbolického data 22. 2. 2022 stavbu svého dalšího datového centra s názvem Nagoja. Dokončení nového datacentra plánujeme zvládnout ještě do konce letošního roku.

 

Naše spolupráce se Seznam.cz v oblasti výstavby datových center není žádnou novinkou. Již dříve jsme byli generálním dodavatelem na projektu předchozího datacentra Kokura, které bylo postaveno v roce 2015 a umožnilo Seznamu částečnou nezávislost na externích dodavatelích housingových služeb. Stejně jako v předchozím projektu i u datacentra Nagoja zajišťujeme kompletní průběh technické výstavby, instalace a zprovoznění všech technologií.

 

Jak bude nové datacentrum Seznamu vypadat?

Datové centrum Nagoja vzniká na pozemku v Benátkách nad Jizerou. Jelikož je Seznam.cz nevětším internetovým vyhledávačem v ČR a poskytovatelem širokého portfolia datových a informačních služeb, množství zpracovávaných dat je skutečně gigantické. Budova, ve které budou servery umístěny, tomu proto pochopitelně odpovídá. Zabírá přibližně 1200 metrů čtverečních a cena celého projektu se pohybuje v řádu stovek milionů korun.

Datacentrum Nagoja nahradí předchozí datacentrum Nagano, které si Seznam.cz dlouhodobě pronajímá od O2. V budově, v níž se současné datacentrum nachází, vzniknou následně nové bytové jednotky.

Po svém dokončení bude disponovat výkonem 3 MW, které bude možné v budoucnosti ještě rozšířit. V prostoru dvou rozlehlých serverových sálů se bude nacházet celkem 200 racků typu 48U se zvýšenou hustotou. V nich budou umístěny speciální servery, které Seznam.cz vyvíjí a produkuje v rámci svého projektu Montovna.

 

 

Vysoký výkon datacentra vyžaduje speciální chlazení

Je zřejmé, že servery s výkonem 3 MW budou produkovat obrovské množství tepla, které je potřeba odvádět. Navrhli jsme proto inovativní systém chlazení, využívající technologii přímého freecoolingu, který ochlazuje prostory datacentra pomocí venkovního vzduchu. Tato technologie umožní kompletně vynechat strojové chlazení, což znamená výraznou úsporu energie. Cíl energetického koeficientu PUE je stanoven na hodnotě 1,1.

 

Nové datacentrum potřebuje nové technologie

V novém datacentru Nagoja bude vyžadován autonomní provoz a vysoká efektivita. Ve spolupráci se společností Seznam.cz proto vyvíjíme v našem interním inovativním centru Altron Innovation Lab novou generaci řídících a monitorovacích systémů, které požadovaných parametrů dosáhnou.

 

 

Spolu projektem Nagoja inovujeme i datacentrum Kokura

Jelikož náročnost na výpočetní výkon u internetového vyhledávače neustále roste, Seznam.cz nezapomíná ani na vylepšení svého současného datacentra Kokura. Souběžně se stavbou datacentra Nagoja v Benátkách nad Jizerou proto dojde i k posílení současných kapacit centra Kokura a dostavbě nového sálu.

 

Datacentrum Nagoja bude hotové na přelomu roků 2022 a 2023

V současné době běží práce na stavbě projektu Nagoja i na rozšíření stávajícího centra Kokura jako na drátkách. Uvedení nového datového centra do provozu je plánováno na konec roku 2022, případně začátek roku 2023.

Sdílet článek