Altron

Kompletní realizace datového centra KOKURA společnosti Seznam.cz. Provoz systému monitoringu infrastruktury.

Společnost Seznam.cz, a.s. patří mezi nejstarší portály na českém trhu a své místo si drží na internetovém trhu již od roku 1996. Ryze česká společnost provozuje portál Seznam.cz, který dnes zahrnuje široké spektrum služeb, například vyhledávání, zpravodajství, katalog firem, mapovou aplikaci a komplexní digitální multimediální obsah.

S rostoucím objemem dat potřebuje Seznam.cz trvale rozvíjet své ICT prostředí a reagovat tak na aktuální trendy. Jádrem podnikání jsou datová centra, která podporují a poskytují potřebný výkon pro veškeré aktivity společnosti Seznam.cz. Díky růstu aktivit využívala společnost především housingové služby u komerčních poskytovatelů datových center v ČR až do roku 2013. V tomto roce došlo k rozhodnutí o výstavbě vlastního datového centra, které bude primárně podporovat služby Seznam.cz a zároveň umožní další rozvoj společnosti do budoucna.

Kompletní realizaci nového datového centra kategorie Tier III o ploše 2 500 m2 (datasály 600m2) a 1 MW IT výkonu získala společnost Altron, která patří mezi přední české i světové dodavatele infrastruktury datových center a IT služeb. Pro zákazníka byly poskytnuty ucelené služby spojené s realizací datového centra na zelené louce od studie, zastupování investora, architektonický návrh, kompletní realizaci jednotlivých stavebních i technologických fází. Příkladem může být nasazení inovativního řešení chlazení a napájení. V neposlední řadě jsou v rámci projektu dodány služby monitoringu.

O zákazníkovi

Společnost Seznam.cz působí na trhu internetových portálů od roku 1996 a trvale si udržuje svou přední pozici díky neustálému rozšiřování služeb a inovacím pro koncové uživatele. Na digitálních a on-line službách a produktech stojí celé podnikání společnosti Seznam.cz. Například jen úvodní stránka Seznam.cz zaznamenává průměrnou denní návštěvnost téměř 2,8 milionů uživatelů a celkový počet zobrazených stránek za měsíc přesahuje jednu miliardu. Vysoké
hodnoty zaznamenávají i další projekty Seznam.cz, například Seznam Email nebo katalog Firmy.cz.

Společnost Seznam.cz dosahuje tržby přes 3 miliardy Kč a má kolem 1 000 zaměstnanců. Aby mohla společnost rozvíjet své aktivity, potřebuje plně funkční ICT založené na spolehlivých a bezpečných datových centrech, která poskytují potřebný výkon pro provoz všech projektů a portálů společnosti Seznam.cz.

Výchozí stav

Společnost rozvíjela své služby pro návštěvníky portálů rodiny Seznam.cz. Rostoucí datové nároky a rozvoj multimédií sebou nesou požadavky na vysoký výkon serverů a datových center. Zajištění spolehlivého provozu vyžadovalo provoz ze dvou datových center, která byla využívána u komerčních poskytovatelů formou housingu. V roce 2012 bylo rozhodnuto o výstavbě vlastního datového centra. Důvodem byla úspora nákladů na provoz, možnost ovlivňovat budoucí rozvoj technologického prostředí pro poskytované služby koncovým uživatelům, pojištění si svého podnikání, a v neposlední řadě také zvýšení bezpečnosti provozu. Společnost Seznam.cz vypsala výběrové řízení na generálního dodavatele, které vyhrála společnost Altron, která uspěla díky komplexitě nabídky, ceny a dosavadním zkušenostem se stavbou datových center. V rámci přípravy studií byla vybrána lokalita Horní Počernice a v roce 2013 započala samotná fáze realizace. Stavba a osazování technologií byla dokončena za 9 měsíců.

Altron řešení a služby

Altron nabídnul komplexní řešení realizace nového datového centra společnosti Seznam.cz na klíč. Samotné realizaci předcházela řada přípravných prací spojených především s návrhem lokalit, přípravou studií, architektonickým návrhem a následně samotnou přípravou projektové dokumentace a integrovaného a kompletního procesu inženýringu celé stavby formou profesionálních služeb. Tuto fázi kompletně zajistila společnost Altron v rámci zastoupení investora. Následně navazovaly dodávky kompletní technologie datového centra a navazující IT služby sloužící především pro zajištění bezproblémového a bezpečného provozu.

Nové datové centrum kategorie Tier III s dostupností přes 99,982 % disponuje plochou pro IT technologie v rozsahu 600m2 s výkonem 1 MW IT a je stavebně přizpůsobeno tak, aby bylo možno například vynechat zdvojené podlahy nebo složité vedení chlazení. Při realizaci byl nasazen systém Altron Modular Multifeet Architecture, který využívá transformátory s nízkou ztrátovostí. S tím je spojen parametr PUE (Power Usage Effectivity), který v případě tohoto projektu dosahuje provozní hodnotu menší než 1,2.

Součástí řešení je také implementace unikátního nepřímého chlazení pomocí venkovního vzduchu, díky kterému je 95 % času odstaven standardní kompresorový systém. Ten je nedílnou součástí a podporuje 100 % kapacity výkonu datového centra. Kromě technologických celků je součástí řešení i služba vzdáleného monitoringu z dohledového centra Altron, který doplňuje dohledovou službu zákazníka na místě.

Přínosy a výhody

Největší přínos na straně zákazníka vyplývá již ze samotné realizace vlastního datového centra, která přinesla nezávislost na komerčních poskytovatelích housingu, vysokou bezpečnost a bezvýpadkovou obslužnost a zároveň otevřela prostor pro budoucí rozvoj služeb pro koncové uživatele.

Kompletní realizace datového centra společností Altron zároveň umožnila přizpůsobení objektu datového centra technologii a ne naopak, jak se často stává při rekonstrukcích nebo vestavbě datového centra do stávajících objektů. To sebou přineslo řadu výhod například v jednodušším stěhování, oddělených koridorech s vysokou bezpečností. Především však díky koncepci optimálního napájení a chlazení klesly celkové náklady na energie v průměru o 40 %. Cílová hodnota PUE (energetické efektivity) je v průměru 1,2.

Datové centrum je také uzpůsobeno pro budoucí rozšiřování bez zbytečných dodatečných investic, což podporuje optimální rozvoj do budoucna. Díky zkušenosti s výstavbou více než 200 datových center a serveroven zajistil Altron kompletní zastoupení zákazníka po celou dobu výstavby, což umožnilo společnosti Seznam.cz zaměření na své hlavní podnikání bez zbytečných starostí s realizací projektu.

„ICT technologie a datová centra jsou podstatou našeho byznysu, který se orientuje na poskytování kvalitních služeb pro návštěvníky a uživatele internetu již od roku 1996. Naše rozhodnutí o výstavbě vlastního datového centra nás dovedlo ke spolupráci se společností Altron, se kterou jsme navázali dlouhodobou spolupráci. Altron zajistil celý průběh výstavby a zprovoznění jako generální dodavatel. Díky profesionálnímu přístupu, otevřenému obchodnímu modelu a nasazení inovativních technologií naplnila společnost Altron naše očekávání,” říká Vlastimil Pečínka, technický ředitel společnosti Seznam.cz.

Sestavte si služby na míru